Strona zORIENTowana na taniec
www.taniec-orientalny.manifo.com

Podstawowe ruchy w tańcu brzucha

Najlepiej uczyć się z instruktorką - prywatnie albo w grupie. W grupie tańczy się łatwiej, można odnaleźć większą motywację i nawiązać nowe znajomości. Miejsc, w których możesz uczyć się tańca brzucha jest na szczęście coraz więcej. Uczyć się samemu jest trudno i niestety często dość niebezpiecznie. Istnieje bowiem ryzyko, że nawet najprostszych ruchów nauczysz się z błędami, jeżeli ktoś ich na czas nie skoryguje. Od solidnych podstaw zależą późniejsze postępy i poprawność bardziej skomplikowanych kombinacji i ruchów. Wadą samodzielnego ćwiczenia, oprócz niemożności uzyskania korekty swoich błędów, jest najczęściej brak prawidłowej rozgrzewki – koniecznie zadbaj o przynajmniej 10 minut ćwiczeń rozgrzewających, podnoszących tętno i rozciągających. Podsumowując, bez instrukcji ze strony nauczycielki i motywacji innych tańczących, a także często bez lustra będzie Ci zdecydowanie trudniej nauczyć się niż w grupie.
Z podstawowych wiadomości należy pamiętać, że przy tańcu brzucha ręce nigdy nie dotykają ciała! (jedynym wyjątkiem jest dotykanie włosów) Ruchy wykonywane mogą być blisko ciała podkreślając jego sylwetkę, lecz nie mogą być podpierane o biodra. Nie zapominajmy o rękach, gdyż zwisające ręce lub tzn. "kurze łapki" mogą sprawić, że nawet najbardziej zgrabne i powabne ruchy będą wyglądać nieatrakcyjnie.

Postawa w tańcu brzucha

Postawa w tańcu brzucha to nawyk, który należy wyrobić sobie od samego początki nauki tańca, ponieważ zła postawa może spowodować bóle kręgosłupa.

Trzy najważniejsze zasady:
  • proste plecy (łączymy łopatki)
  • miednica do przodu
  • głowa do góry

Krok podstawowy arabski - jest to krok, w którym tułów i jedna noga pozostają w tym samym miejscu, a drugą nogę stawia się z przodu i z tyłu, na zmianę. Można przy tym wykonywać akcenty biodrem (prawym, jeśli przesuwamy prawą nogę i vice versa). Można przy tym kroku przesuwać miednicę w poziomie, lub też wykonywać shimmy.

Akcent biodrami to najbardziej podstawowy ruch w tańcu brzucha: poprzez wyprostowanie jednego z kolan, biodro zostaje wypchnięte do góry. Akcent podkreśla się poprzez szybkie spięcie pośladka. Wypchnięcie biodra następuje nie tylko dzięki ruchowi kolana, lecz także dzięki napięciu mięśni skośnych brzucha, które lekko unoszą biodro.
Można wykonywać akcenty biodrami na zmianę, można także wykonywać dwa na jedną i dwa na drugą stronę. Można wykonywać akcenty biodrami przy chodzeniu. Można bardzo przyspieszyć ten ruch i uczynić go mniejszym i delikatniejszym – tak wykonuje się shimmy.
Można wykonywać jedynie uniesienia bioder w linii pionowej, a można także huśtać nimi na boki.

Shimmy – jest to podstawowy ruch w tańcu brzucha, polega on na drżeniu i potrząsaniu określonej części ciała. W tańcu brzucha może to być biust, brzuch i biodra. Potrząsanie wywołane jest szybkim poruszaniem części ciała sąsiadującej z tą której drżenie dotyczy. Nazwa shimmy nie jest jedyną nazwą tego ruchu. Zobacz w jaki sposób wykonywać te ruchy.

Shimmy biustu - ruch ten odbywa się na podobnej zasadzie jak shimmy bioder. Na filmiku jest bardzo dokładnie pokazane krok po krokujakimi częściami ciała należy wykonywać ruchy. Wraz z regularnym ćwiczenim ruchy będą stawać się płynne.

Ósemka w tańcu brzucha symbolizuje wieczność i nieskończoność a jej centrum jest osoba tańcząca. Jest to poruszanie biodrami tak aby zataczały one kształt ósemki. Ósemka stanowi jedną z podstawowych sekwencji tańca brzucha. Ósemka może byc pionowa lub pozioma.

Ósemka stojąca (pionowa)
Jest to przesuwanie bioder w płaszczyźnie pionowej – tak, jakby malowały znak nieskończoności na ścianie: prawe biodro rysuje łuk od dołu do góry, po czym lewe biodro kreśli taki łuk. Tak dzieje się w ósemce do góry – można także wykonywać ósemkę do dołu. Podczas ósemki do dołu nie powinno się odrywać pięt od podłogi.

Ósemka horyzontalna (pozioma)
Jest to figura określana jako „kwintesencja tańca orientalnego” J. Polega na przesuwaniu bioder w płaszczyźnie poziomej w taki sposób, jakby rysowały na podłodze znak nieskończoności. Przesuwa się jedno biodro w bok, wykonuje się twist biodra i przesuwa je w drugi bok. Wykonuje się ósemkę do tyłu i do przodu. W ósemce do przodu można chodzić – wystarczy swobodnie odrywać stopy: prawą przy ruchu bioder w lewo i vice versa.
W ósemce można także robić shimmy.

Kamel (Wielbłąd, Wąż, Fala) to ruch, w którym całe ciało faluje: najpierw klatka piersiowa przesuwa się do przodu i nieco do góry, potem brzuch podąża za nią i wysuwa się do przodu, a następnie miednica. Klatka piersiowa cofa się z powrotem do tyłu, za nią podąża brzuch, a następnie biodra. Kamel to jedna z najpopularniejszych figur w bellydance, istnieje wiele wariantów jego wykorzystania.

Bodywave (Kamel w przeciwna stronę, Wąż) jest to Kamel wykonywany w przeciwną stronę: najpierw do przodu wysuwa się dół ciała, za nim podąża brzuch a na końcu klatka piersiowa. Po czym miednica cofa się z powrotem w tył – reszta ciała podąża za nią. By podkreślić i uwidocznić ruch, można zacząć falę ciała od wysunięcia uda do przodu – za nim podąży miednica, brzuch i klatka piersiowa.

Fala brzucha czyli ruch mięśni brzucha i przepony – polega na oddzieleniu górnej, środkowej i dolnej partii mięśni brzucha i wypychaniu ich po kolei, tak, by stworzyć wrażenie falowania brzuchaJ Wykonuje się falę do góry lub do dołu. Wskazane jest podkreślanie fali ruchem kręgosłupa – zwłaszcza, gdy tancerka tańczy na scenie w pewnej odległości od publiczności

Siwa (Shiva, krok egipski) jest to krok do boku. Należy ugiąć oba kolana, następnie lewą stopę postawić na palcu (prawa pozostaje na całej stopie) i wyprostować lewe kolano, tak, że lewe biodro uniesie się mocno w górę, a prawa noga zostanie przesunięta w prawo. Wtedy dostawia się do niej lewą nogę (do pozycji wyjściowej) i powtarza ruch. Oczywiście, można wykonywać go także w lewo.
Można wykonać lewym biodrem (przy kroku w prawo) zamiast prostego uniesienia biodra - połowę ósemki pionowej w górę, tak, jakby lewe biodro chciało „schować się” pod żebrami.
Przy opuszczaniu biodra z powrotem w dół można wykonać shimmy.

Prawidłowe poruszanie rękami podczas tańca brzucha jest niezwykle istotne. Jest to nie lada wyzwanie, aby przy koordynacji różnych części ciała płynnie poruszać rękami. Po tych ruchach właśnie można rozpoznać doświadczoną tancerkę brzucha. Zobacz w jaki sposób to robić aby zauroczyć swoimi zalotnymi gestami nawet istoty o najzimniejszych sercach na świecie.

Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu
1.barki: ramionami poruszyć do góry, do tyłu a następnie do dół - i tak pozostać
2.ręce wyciągnięte w bok w kształcie szerokiego V przed sobą nie wyżej niż ramiona nie niżej niż dolny koniec mostka
3.łokcie NIE ZATRZAŚNIĘTE W STAWIE ŁOKCIOWYM ale też nie robić kurzych łapek
4.ABY UNIKNĄĆ KURZYCH ŁAPEK - ręce przekręcone w łokciu na zewnątrz tzn. prawie wyprostowane ręce ruchem obrotowym ręki obracamy wokół osi w ten sposób aby łokieć wystawał („strzelał kostką”) bardziej do tyłu a nie w dół do podłogi (oś obrotu przebiega od trzeciego palca dłoni wzdłuż ręki do ramienia). W powyższej pozycji można przesuwać rękami w prawo, w lewo jak po tafli wody , na wysokości połowy mostka. Dłonie pracują jak wodorosty lub jakbyśmy były na płynącej łódce i delikatnie ciągnęły palce po wodzie.

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW