W tańcu orientalnym można wyróżnić bardzo wiele odmian, które podzielone są kategorycznie zależnie od pochodzenia czy stylu. Nie zapominajmy też o tym, że różne odmiany mogą się ze sobą łączyć i przeplatać, o różnicach występujących w różnych regionach oraz o tym, że każdy nauczyciel może inaczej przedstawić dany gatunek.
Podziały mogą być ze względu na pochodzenie: Egipt, Turcja, Liban, Tunezja, USA, Maroko, Syria. W przypadku stylu tureckiego i egipskiego możemy wyróżnić ponadto klasykę i tańce folklorystyczne, a te zaś pochodzą z innych rejonów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Odrębną kategorią są odmiany, które łączą taniec orientalny z innymi gatunkami tanecznymi.
- klasyczny taniec egipski, oriental, raqs sharqi, classical, egyptian - tego stylu nie powinno się traktować jako jednorodnej formy tańca z określonymi regułami. Styl nie do końca określony konkretnymi ramami. Zawiera w sobie typowe dla tańca brzucha ruchy bioder oraz rąk, klatki piersiowej. Charakterystyczne on izolacje.Pod tym pojęciem kryje się kilka definicji. Taniec do tradycyjnych pieśni arabskich (Mohammed Abdul Wahab, Farid El-Atrache) wymaga od tancerki znajomości tekstów piosenki i odpowiedniego jej zinterpretowania, na równi z linią melodyczną.
- klasyczny taniec turecki – kolebką tego tańca jest Turcja, jednak dużo do tego stylu wnieśli nie tylko Turcy, ale też tureccy Cyganie, przez co taniec ten charakteryzuje się mniejszą izolacją w porównaniu do stylu egipskiego i dużą ruchliwością tancerki na scenie. Łatwo go rozpoznać, ponieważ jest szalenie dynamiczny, występuje tu dużo podskoków, przy czym części ciała nie są tak odseparowane jak w tańcu egipskim – taniec wydaje się być bardziej miękki i płynny. Typowy ruch to tzw. „fala brzucha”. Często do występu wplata się elementy gimnastyczne np. szpagat.
- Beledi, balady - (rytm) - tradycyjny rytm egipski na 4/4, stanowiący wariację rytmu maksum, podobny nieco do saidi , od którego różni się odwróceniem kolejności "dum" - dwa silne akcenty "dum" na początku i tylko jeden na pozycji 5. Rytm beledi stanowi podstawę muzyki i tańca beledi.
- Megeance - taniec stworzony na potrzeby dużej sceny oraz konkursów. Utwory megeance są zazwyczaj specjalnie komponowane dla tancerek i składają się z kilku różnych, następujących po sobie partii, z których każda ma inny charakter. Na odmienność partii wpływa zmieniający się rytm, który tancerka podkreśla w odpowiedni dla niego sposób. Większość utworów megeance składa się z wejścia (najczęściej z woalem, do rytmu malfuf), części środkowej (kilka rytmów np. saidi, masmoudi kabir, taksim, ayoub; często wplata się kawałek drum solo), oraz mocnego zakończenia.Megeance wymaga od tancerki bardzo dobrej znajomości rytmów orientalnych oraz umiejętności dobierania do nich odpowiednich figur oraz związanychz nimi emocji.. W tańcu tym można zauważyć również wiele elementów baletu.
- Drum solo - taniec wykonywany do utworu muzycznego, w którym używane są wyłącznie instrumenty perkusyjne typu dumbek, tabla, saggaty etc. Nie jest osobnym stylem tanecznym, a jedynie fragmentem występu scenicznego. Tancerka stara się swoim ciałem oddać uderzenia instrumentów, co często daje efekt zabawny i zalotny. W stylu amerykańskim ruchy często wywodzą się z poppingu i lockingu, są niesamowicie precyzyjne. Drum solo jest widowiskowe i efektowne, z tego powodu często stanowi kulminacyjny punkt programu występów danej tancerki. Często stanowi element megeance.
- Raqs assaya (assaya – bambusowa laska) - taniec folklorystyczny (głównie folklor egipski) wykonywany z użyciem jednej, czasami dwóch, a nawet trzech lasek bambusowych. Istnieje wiele odmian raqs assaya, wśród nich najpopularniejsze są taniec z laską saidi i taniec z laską beledi. Saidi jest tańczony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jednak w zależności od płci tancerza ma inny charakter. Beledi z laską jest wesołe i swobodne, dużą wagę przykuwa się tu na pracę bioder.
- Shaabi – współczesna wersja raqs assaya.